WOOOD KAM Matstol med Armstöd Benvit
Elegant matstol i benvit sammet med armstöd, kombinerar stil och komfort. Lättskött och hållbar med modern design.
Läs mer
WOOOD KAM matstol med armstöd är en perfekt kombination av elegans och komfort. Den benvita stolen är klädd i grov sammet med en ojämn luggstruktur som ger en lyxig ljusreflektion och matt glans. Med sina rena linjer och mjuka textur smälter den enkelt in i alla interiörer. Tillverkad av 100% polyester är den både lättskött och slitstark, med en Martindale på 40,000 som säkrar motståndskraft mot slitage. Små fläckar kan enkelt tas bort med en fuktig trasa medan envisa fläckar kan duttas bort med en neutral möbelshampoo. Stolen levereras i par och är enkel att montera. För att skydda golvet rekommenderas filtskydd under benen.
Specifikationer
| Varumärke | WOOOD |
| Artikelnummer | 200360-W |
| Material | 100% Polyester |
| Färg | Benvit |
| Vikt | 10.0 kg |
|  ,höjd | 78 cm |
| Bredd | 56 cm |
| Djup | 52 cm |
| Sitthöjd | 49 cm |
| Sittbredd | 43 cm |
| Sittdjup | 43 cm |
| Ryggstödshöjd | 34/78 cm |
| Ryggstödsbredd | 39/51 cm |
| Ryggstödstjocklek | 7 cm |
| Armstödshöjd | 18/65 cm |
| Armstödstjocklek | 5 cm |
| Benhöjd | 38 cm |
| Bentjocklek | ø,2 cm |
| Benavstånd | 51 cm |
| Maxbelastning | 150 kg |